Interwał – dla podniesienia wytrzymałości

Spalanie tkanki tłuszczowejInterwał ? Jest intensywną formą ćwiczeń, podczas której spalamy tkankę tłuszczową jednocześnie wzmacniając mięśnie nóg. Podczas treningu interwałowego łączone są ćwiczenia siłowe z podstawowymi krokami wykorzystywanym podczas ćwiczeń na stepie. W sposób cykliczny odbywa się zamiana ćwiczeń siłowych i aerobowych.

Podczas treningu interwałowego podnosi się wydolność organizmu. Celem tego rodzaju zajęć fitness jest nie tylko spalanie tkanki tłuszczowej, ale również poprawienie naszej kondycji. Zajęcia podzielone są jak gdyby na dwie części bardzo szybką i intensywną część wydolnościową oraz fazę wzmacniającą gdzie dominuje wolne tempo. Zajęcia interwałowe poleca się osobom, które nie lubią skomplikowanych układów choreograficznych a zależy im na energicznych ćwiczeniach.

Do prowadzenia zajęć wykorzystywana jest specjalnie wyselekcjonowana muzyka wykorzystująca zmienne tempo muzyki. W czasie dynamicznej części zajęć zależy nam na rozgrzaniu ciała oraz podniesieniu tętna, służy to uruchomieniu procesu spalania tkanki tłuszczowej. Część wolna wykorzystywana jest do kształtowania i modelowania poszczególnych partii mięśniowych. Przeplatane tempo nie pozwala organizmowi odpocząć aż do momentu relaksacji.

W zależności od rodzaju treningu interwałowego należy dostosować i kontrolować swoje tętno.
Interwał krótki (intensywny): czas wysiłku (na poziomie 90 % HRmax) jest krótszy niż wypoczynku (tętno spada do 60% HRmax)
Interwał długi (ekstensywny): czas wysiłku (na poziomie 90 % HRmax) jest dłuższy niż wypoczynku (tętno spada do 65% HRmax)
HRmax (tętno maksymalne) = 220 ? wiek