Jogging Kraków

Jogging jest znakomitą metodą powiększenia zarówno wydolności krążeniowej jak i szeroko pojętej kondycji fizycznej. Jest to dyscyplina wymagająca większych nakładów siły i pracy niż inne typy chodzenia. Jogging może być uprawiany pojedynczo bądź w grupach, na otwartym powietrzu lub w pomieszczeniu – na bieżni.

Przed rozpoczęciem joggingu należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu (ogrzewanie, rozciąganie mięśni), aby zapobiec różnoodnym obrażeniom, takim jak:

  • skręcenia kostki lub stopy
  • kontuzja czterogłowego mięśnia uda
  • problemy z kolanami takie jak zapalenie ścięgien, chondromalacja, zapalenie błony maziowej (obrzęk)
  • złamanie kości śródstopia, kości piszczelowej lub miednicy i kości biodrowych

Wybierając się na jogging w terenie, warto pamiętać o odpowiedniej pogodzie, ponieważ narażając się na duże ilości promieniowania słonecznego możliwy jest udar słoneczny.

Jogging to sport wymagający odpowiedniego sprzętu.
Pierwszym i najważniejszym elementem wyposażenia biegacza są buty. Powinny być dostosowane do stopy, które zapewnią odpowiednie podparcie. Zwykle osoby uprawiające jogging, noszą specjalną odzież, dopasowaną do sylwetki biegacza, aby zminimalizować oporu powietrza. Odzież jednak powinna być też lekka i przewiewna.

Jogging na świeżym powietrzu może bez obaw zastąpić inne dyscypliny sportu , np. spacer na bieżni, maraton w porównywalnym tempie, jazda na łyżwach lub rolkach.