Sauna – jaka dla kogo ? cz.2

sauny w KrakowieMożna korzystać z dwóch rodzajów kąpieli saunowych:

  • parowej
  • suchej.

Ta pierwsza ma dwie odmiany. W pierwszym przypadku jest to kąpiel w temperaturze od 50 do 65 stopni C i niemal
o takim samym poziomie wilgotności. Do takiej kąpieli można wykorzystać różne olejki aromaterapeutyczne. Olejek lub przygotowana odpowiednia mieszanka ziołowa pomaga się zrelaksować, wpływa korzystnie na organizm i skórę.

W bardziej nowoczesnych saunach parowych nie panują już tak wysokie temperatury, ale wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Ten rodzaj sauny odpowiedni dla jest osób, które nie lubią zbyt wysokich temperatur, bądź nie mogą przebywać w nich ze względów zdrowotnych.

Drugi typ to sauna sucha – jest w niej bardzo gorąco, ale za to wilgotność jest niska. Wpływa dobrze szczególnie na skórę (szybciej się oczyszcza, gdyż woda szybciej wyparowuje z organizmu). Ten rodzaj sauny jest także bezpieczny dla osób, które mają problemy z naczynkami krwionośnymi. 20-30 minutowa kąpiel w takiej saunie pozwala też pozbyć się od 300 do 400 kalorii.

Sauna nie jest dla wszystkich
Choć sauna ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm, to jednak zanim się na nią zdecydujemy należy sprawdzić, czy nie cierpimy na którąś z poniższych dolegliwości. Musimy być ostrożni, bo korzystanie z kąpieli w saunie może je pogłębić.

Z pewnością nie możemy korzystać z sauny w okresie gdy mamy podwyższoną temperaturę ciała, stany zapalne, zaburzenia układu krążenia. Nie dla nas uroki sauny także, gdy cierpimy na gruźlicę, cukrzycę, zaburzenia rytmu serca, czy ostrą fazę tradziku różowatego.

Sauna wskazana jest, gdy cierpisz na trądzik pospolity, atopowe zapalenie skóry (czyli zapalenie skóry na tle alergicznym), stres, urazy kostne, naciągnięte mięśnie, cellulit. Jeśli nie lubisz wysokich temperatur, a chciałabyś zacząć korzystać z sauny, zacznij od bardzo krótkich wejść (pięcio lub dziesięciominutowych), a potem sukcesywnie je przedłużaj.