Woda ? źródło życia

woda
Spośród wchodzących w skład żywego organizmu substancji nieorganicznych, woda ma ogromne znaczenie.  Niestety, wraz z wiekiem jej zawartość w organizmie maleje. Organizm dorosłego mężczyzny zawiera około 60% wody, natomiast dorosłej kobiety – około 54%, u ludzi starszych odpowiednio 54%-46%. Zawartość wody jest zróżnicowana w poszczególnych narządach i tkankach. Najmniej wody znajduje się w szkliwie zębów – ok. 1%, ale w soczewce oka jest jej prawie 99%.

 

Będąc doskonałym rozpuszczalnikiem woda stanowi środowisko dla wszystkich procesów życiowych, jakie przebiegają w organizmie. Ponadto, jest substratem – w procesach trawiennych – lub produktem końcowym wielu reakcji biochemicznych.

Główne funkcje wody w organizmie:
– transportuje ważne witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz składniki odżywcze (takie jak białko, minerały, witaminy z grupy B i C), które są potrzebne komórkom do prawidłowego funkcjonowania.
– zwilża oczy, usta, błonę śluzową nosa, wspomaga prawidłowe działanie narządów wewnętrznych
– pomaga regulować ciepłotę ciała poprzez pocenie
– chroni organy ciała działając jak amortyzator, minimalizując szkody wywołane przez nacisk na organy.
– zapewnia optymalne nawilżenie powierzchni stawowych zapobiegając ich ścieraniu.
– przepłukuje organizm usuwając substancje toksyczne i produkty przemiany materii
– utrzymuje w równowadze elektrolity (składniki mineralne, takie jak potas, sód i chlor), które pomagają regulować temperaturę ciała i kontrolować ciśnienie krwi.